Властивості
хлоридної кислоти.
Мета уроку: закріпити знання учнів про хімічні властивості кислот на прикладі
хлоридної кислоти; навчитися якісно визначати хлоридну кислоту та її солі; розвивати
навички складання рівнянь хімічних реакцій на прикладі хімічних властивостей
кислот; розвивати вміння спостерігати та робити висновки.Тип уроку: формування вмінь і навичок.
Методи навчання: словесні, наочні, практичні.
Поняття та терміни: метали, кислоти, індикатори, реакція заміщення, ряд активності металів.
Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності металів, хімічні реактиви.
СТРУКТУРА УРОКУ
І. Організаційний момент. ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
ІІІ. Засвоєння знань, вмінь, навичок.
IV. Узагальнення та закріплення знань.
V. Підсумки уроку, домашнє завдання.
ХІД УРОКУ
I.
Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
На
основі знань про хімічні властивості кислот, ви конкретизуєте свої знання про
хлоридну кислоту, сформуєте вміння і навички в проведенні експерименту,
навчитеся спостерігати. На сьогоднішньому уроці ви навчитеся якісно вирізняти
хлоридну кислоту серед інших кислот, ознайомитеся з лабораторним способом
добування хлоридної кислоти. На основі пророблених дослідів і спостережень,
зробите висновки і узагальнення. Робота з кислотами вимагає дотримання правил
безпеки, уваги й акуратності.
ІІІ. Засвоєння знань, умінь, навичок.
1.
Робота учнів парами. Виконання експериментальних завдань.
І пара: Підтвердіть експериментально, що
розчин хлоридної кислоти змінює забарвлення індикаторів. Які речовини
називаються індикаторами?
ІІ пара: Дослідіть, як взаємодіє хлорид
на кислота з цинком та міддю. Поясніть спостереження. Напишіть рівняння
реакцій.
ІІІ пара: Доведіть експериментально, що
хлорид на кислота взаємодіє з купрум (ІІ) оксидом. Поясніть спостереження.
Напишіть рівняння реакцій.
2.
Робота з класом.
-
Які властивості хлоридної
кислоти ви спостерігали?
-
Як пояснити те, що хлорид на
кислота реагує з цинком і не реагує з міддю?
-
Чи відносяться ці
властивості хлоридної кислоти до загальних властивостей кислот?
-
Чи проявляє хлорид на
кислота специфічні властивості?
Щоб відповісти на останнє питання
проведемо досліди:
1.
Взаємодія хлоридної кислоти
з арґентум нітратом.
2.
Взаємодія арґентум хлориду з
сульфатною кислотою.
3.
Взаємодія натрій хлориду з
арґентум нітратом.
№
|
Назва досліду
|
Що робили
|
Що спостерігали
|
Рівняння реакції
|
Висновки
|
1.
|
Взаємодія хлоридної
кислоти з арґентум нітратом
|
До розчину
хлоридної кислоти додали розчин арґентум нітрату
|
Випав білий
сирнистий осад
|
HCl+AgNO3=AgCl↓+
HNO3
|
Реактивом на хлоридну
кислоту є арґентум нітрат
|
2.
|
Випробування осаду
кислотою
|
До пробірки з
осадом доливаємо сульфатної кислоти
|
Осад не розчинився
|
|
Утворений осад не
розчинний у кислотах
|
3.
|
Взаємодія натрій
хлориду з арґентум нітратом
|
До розчину натрій
хлориду доливаємо розчин арґентум нітрату
|
|
NaCl+AgNO3=AgCl↓+
NaNO3
|
Реактивом на
хлориди є розчин арґентум нітрату
|
Питання для аналізу експерименту.
-
Яка речовина випала в осад?
-
Чому при взаємодії хлоридної
кислоти і розчину натрій хлориду з арґентум нітратом утворився однаковий осад?
-
Який висновок можна зробити,
порівнюючи ці дві реакції? (Аргентум нітрат є реактивом на хлоридну кислоту та
її солі. Такі реакції називаються якісними.)
IV. Узагальнення та закріплення знань.
Учні
виконують самостійну роботу.
Завдання1. Напишіть рівняння взаємодії хлоридної кислоти
з запропонованими речовинами (де це можливо). Назвіть утворені речовини.
K2SO3 Na2O
Ca(OH)2 AgNO3
SiO2 BaO
Fe2O3 HCl Mg
CaCO3 SO2
Mg(OH)2 NaOH
Hg індикатор
Завдання 2. Напишіть рівняння взаємодії сульфатної кислоти із
запропонованими металами. Назвіть утворені речовини.
Cr Fe Al Zn Sc Mg Ni Co
H2SO4
V. Підсумки уроку, домашнє
завдання.Д/з.: §12, завд. 113, 115.
Немає коментарів:
Дописати коментар